Одним із критеріїв вибору є малюнок протектора шини, глибина основних та допоміжних ліній, їх розташування та кількість впливають на характеристики шини та можливість застосування до того чи іншого автомобіля.

Особливість автомобільних протекторів

Малюнок на протекторі шини, що складається з поздовжніх та поперечних заглиблень різної форми, довжини та глибини, спеціально прораховується, щоб кожна лінія мала своє функціональне значення та позитивно впливала на технічні характеристики покришки.

Оптимізація малюнка протектора та її еволюція відбувається від однієї моделі до іншої. Інженери шинних виробників проводять розрахунки, тести, виміри показників, вносять коригування в структуру корду, гумову суміш та малюнок протектора для досягнення максимально можливих показників у зчепленні з дорогою, зносостійкості, зниження шумності, екологічності тощо.

У реальних дорожніх умовах шини експлуатуватимуться не лише на рівному та сухому асфальті постійної температури. Дорожні умови будуть різні, як за якістю дорожнього покриття, наявністю опадів, перепадів температур, пересіченої місцевості та ін. При цьому шини повинні відпрацьовувати максимально ефективно в різних ситуаціях - у цьому полягає складність проектування ідеального малюнка протектора, з яким шина завжди буде максимально ефективною, а керування автомобілем передбачуваним.

Види малюнка протектора шин

Класифікація шин за протектором залежить від розташування ліній-заглиблень.

Симетричний ненаправлений протектор

Симетричний ненаправлений протектор
Це найуніверсальніший рисунок протектора. Такі шини можна встановити на будь-яке колесо в будь-якому напрямку обертання. Вони з приблизно однаковою ефективністю поводяться на різних дорожніх покриттях. Шини з таким малюнком можуть бути як на літню пору року, так і взимку. Вони мають хороші показники по шуму та керованості. З недоліків можна виділити невисокі швидкісні характеристики та підвищений ризик зловити водний клин.

Симетричний направлений протектор

Симетричний направлений протектор
Покришки із спрямованим симетричним протектором найефективніші на вологій поверхні, їх називають «дощовими шинами», т.к. відведення води з-під плями контакту найкраще із усіх варіантів. Вони мають високу курсову стійкість. Зимові шини з таким малюнком добре себе виявлять на снігу, сніговій каші, бруді, або ж на сухому асфальті. До мінусів можна віднести підвищену шумність.

Асиметричний ненаправлений протектор

Асиметричний ненаправлений протектор
Шини з таким протектором проявляють себе на високих швидкостях і забезпечать впевнене маневрування, вони мають відмінну поперечну стійкість. Такі шини відносяться, як правило, до преміальних і ціни за штуку вищі за середній рівень, крім ціни вони мають інший недолік: мало підходять для бездоріжжя і поганих доріг в цілому. На них добре відчуваються всі вибоїни.

Асиметричний направлений протектор

Асиметричний направлений протектор
Виробництво таких моделей стартувало тільки в нульових, вони не набули широкого поширення і купуються набагато рідше, ніж ненаправлені. При монтажі потрібно враховувати напрямок обертання колеса, який у маркуванні шини позначено словом ROTATION та стрілкою. При проколі такої шини повнорозмірна запаска не буде універсальною і її правильна установка буде не завжди можлива, а возити з собою дві мало хто може.

Асиметричну шину можна встановлювати на будь-яку вісь та на будь-який бік авто. За умови, якщо напис "Outside" буде назовні, а "Inside" - усередині.

Ідеальних шин не існує, поліпшення одних параметрів часто призводить до погіршення інших. Так, наприклад, при збільшенні ширини ліній протектора, підвищується шумність, але покращується зчеплення на ґрунтовій дорозі та снігу.

Вибирайте шини в залежності від характеристик вашого автомобіля, манери їзди та умов експлуатації, і ваші очікування будуть виправдані від нової покупки.

Попередня стаття Повернутися до вибору статті Наступна стаття